Bağımlılık

Alışkanlık belirli zaman aralıklarında rutin olarak yapılan eylemlerdir. Bu terim genelde rutin işlerimiz için kullanılır. Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, spor yapmak gibi olumlu davranışlar dışında sağlıksız beslenmek, dağınık olmak gibi olumsuz davranışlarda alışkanlıklara örnek verilebilir. Evde, işte, okulda kullanılan internet de bir rutin haline gelmesi sebebiyle alışkanlık olarak nitelendirilebilir.

Bağımlılık alışkanlığın sonraki evresidir. Alışkanlık haline getirilen davranış rutin olmakla birlikte aşırı tekrarlandığında bağımlılık oluşur. Bağımlılık zarar verebilen sonuçlar doğurmasına rağmen, ısrarlı bir şekilde madde arama ve kullanma ile gelişen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığıdır.

Kullanılan bir madde ya da sık olarak tekrarlanan davranış kesildiğinde ya da azaldığında ortaya çıkan ruhsal ve fiziksel semptomlar yoksunluk belirtisidir. Yoksunluk belirtileri bağımlılık olduğuna işaret eder.

Bağımlılık denildiğinde akla ilk olarak madde bağımlılığı gelir. Alkol, sigara, esrar, eroin bağımlılık oluşturan maddelerdir. Kişiye hem fiziksel hem psikolojik açıdan çok büyük zararlar verir. Bağımlılık yaratan maddeler dışında davranışlar da mevcuttur. Kumar oynamak, yemek yemek, internet kullanımı da bağımlılık oluşturabilir.

Alkol bağımlılığında fazla alkol tüketimi kişinin komaya girmesine ve solunum sorunlarıyla karşılaşmasına neden olur. Sigara bağımlılığında ,sigaranın içerdiği kimyasal maddeler kalp ve damar hastalıkları ,lösemi, akciğer, böbrek pankreas gırtlak kanseri çeşitlerine neden olur. Eroin bağımlılığında hareketlerde yavaşlama, uyuşukluk belirtileri ile birlikte yüksek dozlarda alındığında ölüme yol açar. Esrar bağımlılığında kişi bellek sorunları, anksiyete, panik atak ve paranoya gibi sorunlarla karşılaşır.

Yeme bağımlılığında kişi bedenini beğenmediği halde yemek yemenin önüne geçemez, ancak yedikten sonra pişmanlık yaşar. Patalojik yeme bozukluğu adı verilir. Kumar bağımlılığında kişi bu davranışın kendisine, ailesine ve işine zarar verdiğini bildiği halde davranışı sürdürür. Maddi gücü olmasa bile kaybedeceğini bilse dahi oynamaya devam eder. Bu bir dürtü kontrol bozukluğudur.

Teknolojinin ilerlemesi ile internet hayatımızın bir parçası haline geldi. İnternetin bilgi edinme, hayatı kolaylaştırma, sosyalleşme gibi olumlu etkileri vardır .Ancak özellikle gençleri tehdit eden olumsuz yönleri günümüzde çok belirgin hale gelmiştir. Günlük rutin ihtiyaçlarını, sorumluluklarını göz ardı ederek internette gereğinden fazla vakit geçiren insanlara internet bağımlısı denir. Uyku bozukluğu, anksiyete ,depresyon ,göz hastalıkları, bel ağrısı internet bağımlılığının sonuçlarıdır.

Bağımlılık tedavisi olan, düzelebilen bir hastalıktır. Maddesiz yaşamın yeniden inşa edilmesi ile birlikte, madde kullanımı sonucu oluşan kayıpların giderilmesi mümkün olmaktadır. Her türlü bağımlılık söz konusu olduğunda, özellikle bağımlı olan kişinin bunu kabul etmesi ve gerek psikolojik gerekse fiziksel tedavi için istekli olması gereklidir.

Olumsuz davranışların alışkanlık haline gelerek bağımlılığa dönüşmemesi için, özellikle yaşam kalitenizi ve başarınızı düşünün. Size hem sosyal, hem fiziksel, hem de psikolojik olarak zarar verecek madde ve davranışlardan uzak kalmak zor değil.