Rahatlık Tuzağını Aşmak - Başarı İçin Tekrar Yapmanın Önemi

Yapılan araştırmalar sonucunda öğrenilen bilgilerin %80 inin 24 saat içinde unutulduğu bilgisine ulaşılmıştır.Bunun nedeni hafızamızın iki bölümünün olmasıdır.Geçici hafıza ve kalıcı hafıza. Yeni öğrenilen bilgiler öncelikle geçici hafızaya alınır,bu bilgilerin kalıcı hafızaya kodlanması için zihnin tekrara,yani öğrendiği bilgiyi hemen hatırlamaya ihtiyacı vardır.

Tekrar bir hatırlama yoludur.Bilgilerinizin kalıcı olması için günlük,haftalık,aylık periyotlarla tekrar yapmalısınız.

Başarılı olmak için çalışmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.Ancak öğrenciler ve ailelerinin bu noktada ‘’Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir.’’ gibi bir yanılgıları var.Başarılı olmak için çok çalışmak değil verimli çalışmak önemlidir.Verimli çalışma sonucunda; süre kısa da olsa, o sürede çalışılan konuların eksiksiz olarak anlaşılması söz konusudur.

Verimli bir çalışma gerçekleştirebilmeniz için öncelikle plan yapmalısınız.Yaptığınız planda sıralama sizin için önemli olacak.Çalışma düzeninizi önce genel tekrar,sonra ödev ve son olarak test çözme şeklinde ayarlarsanız,bilgileri tam anlamıyla öğrenerek ilerleme kaydedersiniz.Bu sırayı hergün izlediğinizde hem fiziksel hem zihinsel olarak bir düzenin içinde olacaksınız.

Bazı öğrenciler anlatılan konuları ders sırasında çok dinledikleri ve anladıkları için tekrara ihtiyaç duymadıkları yanılgısına sahip olabiliyor.Söylediğimiz gibi bu bir yanılgı! Konuları derste dinlemek ve anlamak elbette olması gereken bir şey,ancak ne kadar iyi anlarsanız anlayın tekrar edilmeyen her bilgi unutulur.

Tekrarlarınızı yaparken özellikle kendi notlarınızdan faydalanmanız,öğrendiğiniz bilgileri daha hızlı ve daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır.Bu nedenle derslerde not tutmayı alışkanlık haline getirmeniz size avantaj getirir. Öğretmen sınıfta dersi anlatırken söylediği cümleleri aynen yazmak yerine kendi cümlelerinizi oluşturmalısınız.Kendi notlarınız tekrarlar konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Bugün akademik başarısının düşmesinden,sınav kaygısından yakınan öğrencilerin % 92 si tekrar yapma alışkanlığına sahip değil.Aynayı kendinize çevirin,başarısızlıktan şikayet ediyorsanız bunun nedenini dış unsurlarda aramak yerine önce kendinizi sorgulayın.Eminim çoğunuz sorunun kaynağını hemen anlayacaksınız.

Başarı için kendinize güvenmelisiniz,kendinize güvenmek için sahip olduğunuz bilgilere güvenmeniz gerekir.Bilgiye sahip olmak ve sahip kalmak için tekrara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Emel KISA