Zaman Yönetimi

Pek çoğumuz günün bize yetmediğinden, çok işimiz olduğundan işlerimizi saatlere sığdıramadığımızdan yakınıyoruz. Çalışacak çok dersin olduğunu, sınava kadar konuları yetiştiremeyeceğimizi ve hatta kendimize vakit ayıracağımız bir zaman diliminin olmadığını söylüyoruz. Mimar Sinan 81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra, 17 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmıştır. Bir ömre bu eserleri sığdırmak mümkünse zaman yönetimini sağlamakta mümkün demektir.

Zaman yönetimini sağlamak için öncelikle kendimize kısa vadeli hedefler koymalıyız. Daha sonra bu hedeflere yönelik programlar oluşturmalıyız. Programlarımız aylık haftalık hatta günlük olmalıdır. Günlük planlarımız saatlerimizi daha verimli geçirmemizi ve kendimize vakit ayırmamızı sağlayacaktır. Örneğin haftalık hazırladığınız ders çalışma programınızda o gün hangi dersin hangi konusunu bitireceğinize dair bir hedef belirleyin. Bu hedefinize ulaşmanızın sonucunda da kendinize küçük ödüller koyun.

İkinci aşama ise erteleme davranışımızdan vazgeçmemiz olacaktır. En verimli çalıştığımız saatleri tespit edip hayatımıza dair koyduğumuz hedeflerin çalışma planlarını bu saatlere konumlamamız gerekir. Yaptığımız işler arasında verdiğimiz kısa molalar zihnimizin toparlanmasına yardımcı olacaktır. Çalışma takvimimiz içerisinde sevmediğimiz dersleri önce çalışmaya özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki çalışmayı sevdiğimiz dersler bizim enerjimizi sömürmeyecektir.

Eğer bahsedilen tüm uygulamaları gerçekleştirdiysek sıra zaman düşmanlarıyla mücadeleye geldi. Hedeflerimizin dışında olan çalışmayı engelleyen faktörler zaman düşmanlarıdır. Örneğin ders çalıştığınız sırada çalan bir telefon gelen bir misafir. Bununla mücadele etmek için programınızı çevrenize duyurun, hedeflerinize sadık olun, dikkatinizi dağıtacak her türlü materyali çevrenizden kaldırın. Unutmayın bir ömre pek çok eser sığdıran sanatçıların vaktinin aynısı sizde de mevcut.